Tajemniczy Blask Wszechstronności

Tajemniczy Blask Wszechstronności

Cyrkonie wyglądem są zbliżone do diamentów, lecz w przeciwieństwie do nich są kamieniem syntetycznym. Mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych czy kwarcu z kamieni szlachetnych. Powstają na bazie dwutlenku węgla. Cyrkonie są twardsze niż większość kamieni szlachetnych, jednak nie tak twarde jak diamenty, które w skali Mohsa posiadają twardość absolutną czyli 10. Twardość cyrkonii waha się pomiędzy 8,5 - 9.

Barwa cyrkonii jest transparentna i bezbarwna. Dopiero po dodaniu odpowiedniego składnika zyskuje daną barwę. Aby uzyskać kolor zielony bądź oliwkowozielony dodaje się chromu lub wanadu, niebieski kolor otrzymamy po dodaniu kobaltu. Cer nada cyrkonii kolor żółtawo - pomarańczowy, erb różowy, a nikiel brązowy.

                         

Początki cyrkonii sięgają XIII wieku - gdzie oryginalnie, pierwotnie były małymi, błyszczącymi kamieniami kwarcowymi znalezionymi w Renie, w Austrii, skąd pochodziła ich nazwa "rhinestone". Masowo produkowane były do XVIII wieku. Obecne cyrkonie powstały poprzez stabilizację i modyfikację tlenku cyrkonu, który został odkryty w 1982 roku, a w 1930 dokonano jego pierwszej stabilizacji. Pierwsze okazy cyrkonii otrzymano w 1969 roku we Francji, a w 1973 roku w Moskwie została zaprezentowana praca naukowa napisana przez Osiko i Aleksandrowa reprezentująca nową technikę produkcji cyrkonii, nadając powstałym kamieniom nazwę fianity. Produkcję cyrkonii udoskonalił Djevahiradjian nazywając kamienie djevalitami. Obecnie cyrkonie są produkowane metodą opracowaną przez J.F.Winckusa.

Cyrkonia wykorzystywana jest nie tylko w jubilerstwie, ale również w medycynie oraz przemyśle. Jej estetyczne i dekoracyjne właściwości mają szerokie zastosowanie w zdobnictwie m.in. zegarków, odzieży, obuwia, gadżetów czy upominków.

                          

Cyrkonia charakteryzuje się pięknym i imponującym blaskiem załamującym światło, który przyciąga oko, świetnie komponuje się zarówno ze złotem jak i srebrem podkreślając piękno biżuterii. Symbolizuje praktyczność, skupienie oraz przejrzystość, zapewnia równowagę, ma pomóc w realizacji celów oraz wyciszyć obawy przed opinią otoczenia dotyczącą naszej osoby.

Najpopularniejszymi i bardzo dobrej jakości cyrkoniami są austriackie kamienie Svarowskiego oraz czeskie kryształki Preciosa.

Autor: AZP

All comments

Leave a Reply

Produkt dodany do porównania